БИТОЛА  МК.  04.09.2023

ЧАЈЕТИНА 18-21.05.2018.

ВРШАЦ  01.03.2018.

Хортикултурна Чајетина

Према грчкој митологији људима је цвеће  поклонила лепа нимфа Флора. Када је Флору  оженио Зефир, грчки бог западног ветра који доноси кише и најављује топло време, као венчани поклон доделио јој је владавину над цвећем, а она је заузврат, у својој доброти поклонила,  људима семе цвећа и мед. Тако је нимфа Флора постала богиња пролећа,  плодоносног дрвећа и цвећа.

Зашто баш Фестивал  цвећа и зашто баш Златибор?

Златибор због тога што  је одувек изазивао интересовање особеним својствима која су га уобличила у данас најпосећеније место Србије, најпре својом раскошном лепотом заталасане  висоравни са травнатим хоризонтима, широким видицима и живописним пејзажима. Драгоцена лековитост ове планине, богатство и разноврсност флоре, климатски елементи, учинили су да крајем деветнаестог века постане позната под називом „прва српска ваздушна бања“.

Погодна надморска висина, довољне количине падавина и велика инсолација основ су бујене вегетације Златибора. Опсежна научна истраживања показала су да  на златиборској висоравни расте чак 440 различитих биљака.

Коста Урошевић, учитељ ужичке гимназије, вредан флористичар, записао је двадесетих година прошлог века:

„Златибор је лепота своје врсте.  Нарочито је диван у мају, када његове цветне ливаде, долазе до свог изражаја. На њему расте разно миомирисно цвеће, нарцис, жута љубичица, кадуља, вресак, бела рада као и лековито биље кантарион, хајдучка трава, линцура, нана, милодух... Када се погледа по Златибору виде се непрегледне ливаде са најразноврснијим шаренилом алпског цвећа..  Пред нама се лети и зими са врхова Златиборских висова јављају слике као на Рубенсовом платну... све је то у неком дивном и симетричном складу,  и све нам пружа најнежнију слику стварања тајанствене и чудесне природе, што угодно делује на нашу душу и машту, ствара нам неко дивно и тајанствено расположење при чему осећамо снагу и вољу за стварањем.“

На значај и тачност ових речи треба да подсети и укаже и наш први Фестивал пољског цвећа, којим се наша библиотека укључује у реализацију пројекта ХОРТИКУЛТУРНЕ БИБЛИОТЕКЕ, јер је Златибор уистину право место за то.

Мисија овог нашег мајског додира са природом јесте да утичемо на  сваког појединца, стварајући тако колективну свест о значају очувања природног блага, како би се,  не само у мају, већ сваког дана подсећали на важност наше одговорности према природи и њеним раскошним даровима, јер једино тако, моћи ћемо још дуго да користимо њене благодети.

Снежана Ђенић